ჯანო ანანიძე 2007 წელს „სპარტაკ მოსკოვში“ გადავიდა და მალე რუსული პრემიერლიგის ერთ-ერთი ყველაზე განხილვადი ფეხბურთელი გახდა. 17 წლის ასაკში უკვე ეროვნულ ნაკრებშიც თამაშობდა და ბრწყინავდა ტექნიკითა და ხედვით. მაგრამ განმეორებითმა ტრავმებმა მისი კარიერა ნაბიჯ-ნაბიჯ დაანგრია. რამდენიმე დაბრუნების მცდელობის შემდეგ ჯანომ 29 წლის ასაკში პროფესიული ფეხბურთი დაასრულა — ნაადრევად იმ შესაძლებლობებისთვის, რაც მას ნამდვილად ჰქონდა.
2. ლევან ყენია
2008 წელს გერმანულ „შალკეში“ გადასვლა ბევრისთვის ნიშნავდა, რომ საქართველომ საბოლოოდ იპოვა ახალი ლიდერი. ყენიას ჰქონდა პასის უნარი, ხედვა და კლასიკური ათიანის ინტელექტი. თუმცა ტრავმებმა პრაქტიკულად ყველა სეზონი დაუმსხვრია. ხშირი გამოტოვებების გამო განვითარების დინამიკა შეჩერდა, ხოლო ფორმის დაბრუნება იმ დონეზე, რაც ახალგაზრდობაში ჰქონდა, ვეღარ შეძლო.
3. ლევან მჭედლიძე
დებიუტი 17 წლის ასაკში საქართველოს ეროვნულ ნაკრებში იტალიის წინააღმდეგ და ისტორიული გოლი შოტლანდიის კარში. იტალიაში („პალერმო“, „ემპოლი“) მისგან ბევრს ელოდნენ, მაგრამ ქრონიკულმა ტრავმებმა პროგრესი შეაფერხა. მიუხედავად ძლიერი დასაწყისისა, კარიერა არ გაგრძელდა იმ ტემპით, რაც მისი ნიჭისთვის იყო დამახასიათებელი.
4. გიორგი ჭანტურია
„საბურთალოს“ აკადემიიდან პირდაპირ „ბარსელონას“ აკადემიაში მოხვედრა უკვე უნიკალური ფაქტი იყო. ჰოლანდიურ „ვიტესში“ შესანიშნავად დაიწყო, თუმცა სერიოზულმა მუხლის ტრავმამ ყველაფერი შეცვალა. მიუხედავად რამდენიმე დაბრუნებისა, საბოლოოდ ფორმა ვერ დაიბრუნა და პროფესიული ფეხბურთი ნაადრევად დაასრულა.
5. თორნიკე ოქრიაშვილი
საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული შემტევი ბოლო თაობიდან — დრიბლინგი, ფანტაზია, მოედანზე თავისუფლება, მაგრამ მრავალჯერადი ჯვარედინი მყესის ტრავმებმა და ხანგრძლივმა პაუზებმა კარიერის ტემპი მნიშვნელოვნად შეაფერხა.
დასკვნა
ეს ხუთი ისტორია კიდევ ერთხელ გვახსენებს, რომ ნიჭი მხოლოდ დასაწყისია. ქართველ ფეხბურთელებს პოტენციალი ნამდვილად არ აკლიათ, თუმცა წარმატებისთვის აუცილებელია სწორი მენეჯმენტი, სათანადო გარემო და მოთმინება.
როცა ფეხბურთელს განვითარებისათვის საჭირო მხარდაჭერა და პირობები ექნება, მსგავსი ისტორიები აღარ დარჩება „დავიწყებულად“ — ისინი დასრულდება წარმატებით.